شما قادر خواهید بود با استفاده از سیستم ارتقای بازی نحوه‌ی تعامل خود با محیط و مبارزه‌ی با دشمنان را به دلخواه تعیین کنید. سه بخش اکتشاف، مبارزات و استراتژی به صورت کلی در درخت مهارت‌های شخصیت اصلی بازی وجود دارند تا شما به انتخاب خود مهارت‌های مربوط به آن‌ها را تقویت نمایید. شما نباید از هیچ درب ورود و مسیری بگذرید و آن را نادیده بگیرید. دنیای بازی پر از اسرار و محیط‌های مخفی به همراه پاداش‌های بی‌نظیر خواهد بود که دست یافتن به آن‌ها مستلزم کاوش و جست و جو در محیط است. گاهی در مسیر خود به پازل‌ها، معماها و تله‌های گوناگونی برخورد می‌کنید که باید با تمرکز و مهارت‌های اکتسابی خود از آن‌ها گذر نمایید.

ترکیب بخش اکتشاف بازی و قسمت ارتقا و ساخت تجهیزات جدید به شما امکان داشتن یک ماجراجویی غیر خطی را می‌دهد، به صورتی که در جریان روند بازی باید از بسیاری از درب‌ها یا ورودی‌های مخفی بازی بگذرید تا در نهایت آیتم یا تجهیزات لازم برای ورود به آن‌جا را پیدا کرده و به آنجا بازگردید تا بتوانید وارد محیط جدیدی شوید. در این محیط‌های جدید گاه بخش داستانی جدید، گاهی باس‌فایت‌های قدرتمند و برخی مواقع معما‌های چالش برانگیز به همراه پاداش‌های بزرگ پیدا خواهند شد.

داستان بازی دقیقا پس از پایان نسخه‌ی اول این سری به نام Alwa’s Awakening آغاز می‌شود. جایی که قهرمان داستان یعنی Zoe پس از نجات سرزمین Alwa و پشت سر گذاشتن وقایع نسخه‌ی پیشین، قصد بازگشت به خانه‌ی خود را دارد. او هنگامی از خواب برمی‌خیزد که خود را در جهانی ناشناخته و غریبه مشاهده می‌کند و دقیقا نمی‌داند که چه اتفاقی افتاده و چگونه به اینجا آمده است. این آغاز ماجراجویی جدید Zoe خواهد بود. او باید به اهالی این سرزمین جدید و نفرین شده کمک کند و آن‌ها را از شر طلسم و نفرینی که به آن مبتلا شده‌اند، نجات دهد تا در نهایت بتواند به خانه‌ی خود بازگردد.

بازی‌بازان باید با استفاده از جادو و قدرت‌های Zoe در این سرزمین جدید به کاوش و مسیریابی بپردازند، معماها و هیولا‌های مختلفی را از پیش رو بردارند. شما می‌توانید با استفاده از قدرت خود حباب‌هایی برای پرواز و صاعقه‌ای قدرتمند برای از بین بردن گروهی دشمنان ایجاد نمایید. شما در طول ماجراجویی خود با شخصیت‌های دوست و دشمن فراوانی دیدار خواهید داشت و باید به برخی از آن‌ها یاری رسانید تا آن‌ها آیتم‌ها و منابع مورد نیازتان را تامین نمایند.

بخش هنری و گرافیک بصری عنوان Alwa’s Legacy از بازی‌های کلاسیک ۱۶ بیتی الهام گرفته است. با این حال طراحی این عنوان ترکیبی از گرافیک پیکسلی کلاسیک با جلوه‌ها و مناظر چشم‌نواز مدرن تشکیل شده و ما شاهد یک سیستم نورپردازی واقع‌گرایانه و زیبا هستیم.

حال به تازگی استودیوی الدن پیکسلز در خبری رسمی اعلام نموده است که بازی Alwa’s Legacy در تاریخ ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۹ (۱۷ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی) برروی دو فروشگاه استیم (Steam) و جی‌او‌جی (GOG) یا قیمت ۱۷/۹۹ دلار در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. نسخه‌ی کنسول نینتندو سوییچ این بازی در تاریخ دیگری عرضه خواهد شد. همچنین استودیوی الدن پیکسلز تایید کرد که احتمالا در آینده شاهد نسخه‌ی کنسول اکس‌باکس وان و پلی‌استیشن ۴ این بازی باشیم.