مخصوصاً وقتی این اقتباس مستقیم است، اوضاع بدتر هم می شود. برای مثال کاملاً مشخص بود بازی ای مانند مافیا، با الهام گرفتن از فیلم پدرخوانده ساخته شده، اما محصول نهایی تبدیل شد به یکی از به یاد ماندنی ترین بازی های تاریخ. متاسفانه بسیاری از سازندگان دیگر، در تبدیل یک ایده به یک بازی خوب و جذاب زیاد موفق عمل نکرده اند و این موضوع در مورد بازی John Wick Hex نیز اتفاق افتاده است. John Wick بدون شک یکی از بهترین فیلم های اکشن دنیاست که هر آن چیزی را که باید داشته باشد دارد؛ از کیانو ریوز به عنوان نقش اول داستان گرفته تا محیط های خیره کننده و شخصیت هایی جذاب. جان ویک از آن دسته فیلم هاست که کلاً به خاطر شخصیت اصلی و صحنه های خفن اکشن اش معروف شده و این ها دقیقاً همان چیزهایی هستند که شما برای ساخت یک بازی اکشن موفق هم لازم دارید: یک شخصیت خفن و کاربلد و صحنه های اکشن هیجان انگیز که شما را به وجد بیاورند.

John Wick بدون شک یکی از بهترین فیلم های اکشن دنیاست که هر آن چیزی را که باید داشته باشد دارد؛ از کیانو ریوز به عنوان نقش اول داستان گرفته تا محیط های خیره کننده و شخصیت هایی جذاب. جان ویک از آن دسته فیلم هاست که کلاً به خاطر شخصیت اصلی و صحنه های خفن اکشن اش معروف شده و این ها دقیقاً همان چیزهایی هستند که شما برای ساخت یک بازی اکشن موفق هم لازم دارید: یک شخصیت خفن و کاربلد و صحنه های اکشن هیجان انگیز که شما را به وجد بیاورند.

بنابراین روی کاغذ، ساختن یک بازی از روی فیلم جان ویک خیلی سخت به نظر نمی رسد، زیرا خود فیلم همه ی چیزهایی را که می خواهید در اختیار شما قرار می دهد و تنها کاری که شما باید انجام دهید، تبدیل این ها به یک بازی خوب و جذاب است، کاری که به نظر می رسد سازندگان بازی به خوبی از پس آن برنیامده اند. البته روی هم رفته، John Wick Hex عنوانی نیست که مشکل فنی خاصی داشته باشد یا آن قدر ضعیف باشد که توصیه کنم حتی طرفش هم نروید. برعکس، این عنوان یک استراتژی نوبتی خوش ساخت و خوب است و برای افرادی که از این سبک لذت می برند، مکانیزم های جالب و تازه ای در نظر گرفته است. اما به هیچ عنوان چیزی نیست که مخاطب از یک محصول با نام John Wick انتظار دارد. اگر از طرفداران پر و پا قرص این مجموعه هستید، احتمال زیادی وجود دارد که این بازی حسابی ناامیدتان کند. این گونه بگویم که اگر نام John Wick بر روی این بازی نبود، احتمالاً تعداد نظرات مثبت نسبت به بازی هم بیشتر می بود، اما در این حد هم معروف نمی شد. به هر حال، این چیزی است که الان در اختیار داریم و روی هم رفته نمی توان به آن به چشم یک بازی اقتباسی خوب نگاه کرد. نسخه ی PC بازی، سال گذشته و در ماه اکتبر منتشر شد، و حالا نسخه ی دیگر آن، در اختیار کاربران PS4 قرار گرفته است. چیزی که در ادامه می بینید، نقد کوتاهی بر بازی John Wick Hex است. با من و گیمفا همراه باشید.

روی هم رفته، John Wick Hex عنوانی نیست که مشکل فنی خاصی داشته باشد یا آن قدر ضعیف باشد که توصیه کنم حتی طرفش هم نروید. برعکس، این عنوان یک استراتژی نوبتی خوش ساخت و خوب است و برای افرادی که از این سبک لذت می برند، مکانیزم های جالب و تازه ای در نظر گرفته است. اما به هیچ عنوان چیزی نیست که مخاطب از یک محصول با نام John Wick انتظار دارد. اگر از طرفداران پر و پا قرص این مجموعه هستید، احتمال زیادی وجود دارد که این بازی حسابی ناامیدتان کند.

داستان بازی مانند فیلم های جان ویک، داستانی نه چندان قوی ولی جذاب است. ممکن است کلمه ی Hex که به آخر نام بازی چسبیده توجه شما را هم جلب کرده باشد که این موضوع دقیقاً به داستان بازی و آدم بده ی آن، که نامش Hex است بر می گردد. دوباره صحبت از قراردادی است که جان ویک در آن نقش دارد و عده ای به دنبال کشتن او هستند و عده ای دیگر که تعدادشان کمتر است، به او کمک می کنند. خود داستان بازی خیلی خاص و به یاد ماندنی نیست، اما کات سین هایی که در سبک کامیک استریپ برای روایت آن ساخته شده اند، بسیار زیبا و چشم نواز هستند. وقتی کات سین ها به نمایش در می آیند، انگار واقعاً در حال دیدن یک کامیک بوک هستید. شخصیت های مشترک بازی و فیلم توسط بازیگران اصلی فیلم صداگذاری شده اند که این موضوع باعث می شود کات سین ها مانند صحنه هایی از خود فیلم جذاب باشند. البته خود جان ویک توسط کیانو ریوز صداگذاری نشده که گویا شدیداً مشغول پروژه های دیگرش، از جمله فیلم جدید ماتریکس، جان ویک ۴ و البته Cyberpunk 2077 است. البته نمی توان از این موضوع خیلی ناراحت بود، چون جایگزین او برای صداپیشگی، تروی بیکر بوده است و مانند همیشه کار خود را به بهترین نحو ممکن انجام داده است. روی هم رفته، داستان بازی، کات سین ها، صداگذاری کاراکترها و محیط هایی که بازی در آن جریان دارد خوب هستند و شما را کاملاً در جو یک فیلم جان ویک فرو می برند. مشکل اصلی جایی است که گیم پلی بازی شروع می شود!

کات سین هایی که در سبک کامیک استریپ برای روایت آن ساخته شده اند، بسیار زیبا و چشم نواز هستند. وقتی کات سین ها به نمایش در می آیند، انگار واقعاً در حال دیدن یک کامیک بوک هستید.

گیم پلی بازی به شکل مستقل خوب و سرگرم کننده است. مشکل فنی بزرگی در مبارزات و سایر بخش های گیم پلی دیده نمی شود، اما شاید بدترین انتخابی که سازندگان داشته اند، انتخاب سبک استراتژی نوبتی برای این بازی بوده است. چگونه می تواند فیلمی که سراسر اکشن است و در آن میلیون ها گلوله شلیک می شود را به یک بازی فکری و حتی خسته کننده تبدیل کرد؟ سازندگان John Wick Hex موفق شده اند دقیقاً همین کار را انجام دهند! اگر فیلم های جان ویک را دیده باشید، می دانید فیلم های این مجموعه بخاطر صحنه های اکشن بی نظیر آن معروف شده اند. در هر لحظه، جان ویک یا دارد شلیک می کند، یا با چند نفر به شکل همزمان مشغول مبارزه ی تن به تن است، یا از روی موانع می پرد و سنگر می گیرد و خلاصه هر چیز اکشن دیگری که فکرش را بکنید. این فرمول می توانست برای یک بازی اکشن سوم شخص عالی باشد و به یک اکشن نفس گیر تبدیل شود. در عوض در این بازی باید دائماً محاسبه کنید که چقدر طول می کشد جان تفنگش را در بیاورد، آن را نشانه بگیرد، شلیک کند، دوباره آن را پر کند و چیزهایی از این قبیل که واقعاً دل هر طرفداری را به درد می آورد!

گیم پلی بازی به شکل مستقل خوب و سرگرم کننده است. مشکل فنی بزرگی در مبارزات و سایر بخش های گیم پلی دیده نمی شود، اما شاید بدترین انتخابی که سازندگان داشته اند، انتخاب سبک استراتژی نوبتی برای این بازی بوده است. چگونه می تواند فیلمی که سراسر اکشن است و در آن میلیون ها گلوله شلیک می شود را به یک بازی فکری و حتی خسته کننده تبدیل کرد؟ سازندگان John Wick Hex موفق شده اند دقیقاً همین کار را انجام دهند!

البته باز هم می گویم، این مکانیزم ها شاید به خودی خود ایرادی نداشته باشند، اما در ترکیب با نام جان ویک، واقعاً مخاطب را دلسرد می کنند. یکی از مکانیزم هایی که در بازی معرفی می شود، همین مکانیزم تایم لاین است که در بالای تصویر به نمایش در می آید و همیشه باید حواستان به آن باشد. اینکه برای مثال حرکت از یک سنگر به سنگر مجاور ۰٫۴ ثانیه طول می کشد، نشستن روی زمین ۰٫۵ ثانیه زمان می برد، ایستادن مجدداً ۰٫۵ ثانیه طول می کشد و آماده کردن اسلحه برای شلیک ۰٫۹ ثانیه زمان می برد و … . بنابراین نمی توانید بدون حساب و کتاب به دل دشمن بزنید و آن ها را گلوله باران کنید. همیشه باید با حساب و کتاب از پشت سنگر خارج شوید و سراغ طعمه ی بعدی خود بروید. زمان زیادی از بازی را با زاویه ی دید ایزومتریک دنبال خواهید کرد، اما زمان هایی هم هست که دوربین به جان ویک نزدیک تر می شود و مانند یک اکشن سوم شخص بازی را دنبال می کنید. ممکن است چندین دشمن یک جا روی سرتان بریزند که باز هم باید با استراتژی مناسب برخی از آن ها را به حالت Stun در بیاورید و برخی دیگر را درجا بکشید. داخل پرانتز این را هم بگویم که افکت های صوتی مبارزات، جزو مسخره ترین افکت هایی هستند که می توانید در بازی ها بشنوید و تنوع کمی هم دارند.

یکی از مکانیزم هایی که در بازی معرفی می شود، همین مکانیزم تایم لاین است که در بالای تصویر به نمایش در می آید و همیشه باید حواستان به آن باشد. اینکه برای مثال حرکت از یک سنگر به سنگر مجاور ۰٫۴ ثانیه طول می کشد، نشستن روی زمین ۰٫۵ ثانیه زمان می برد، ایستادن مجدداً ۰٫۵ ثانیه طول می کشد و آماده کردن اسلحه برای شلیک ۰٫۹ ثانیه زمان می برد و … . بنابراین نمی توانید بدون حساب و کتاب به دل دشمن بزنید و آن ها را گلوله باران کنید.

مکانیزم دیگری به نام Focus نیز در بازی وجود دارد که در شرایط مختلف به کمک جان می آیند. وقتی این حالت را به کار می گیرید، می توانید دشمنان را به عقب هل دهید، یا آن ها را به زمین کوبیده و سپس کارشان را تمام کنید. البته این مکانیزم برای چیزهای دیگری از جمله جاخالی دادن، غلت زدن یا سر خوردن بین دو سنگر نیز استفاده شوند. ممکن است فکر کنید این دو مکانیزم بازی را خیلی پیچیده می کنند، اما پس از گذراندن مدت کمی در بازی، محاسبه ی همه ی این کارها برایتان طبیعی می شود.

بازی بالای ۴۰ مرحله ی کوتاه دارد و چیزی حدود ۵ الی ۶ ساعت به طول می انجامد. در این مدت به محیط های جذابی می روید که بسیاری از آن ها مستقیماً از روی فیلم برداشته شده اند و بقیه به نحوی به داستان خود بازی ارتباط پیدا می کنند. مراحل آخر بازی سخت می شود و مهمات کم می آورید. مهمات کم آوردن هم از چیزهایی است که اصلاً با نام John Wick همخوانی ندارد. نزدیک به اواخر بازی، بعضی مراحل را با جان و مهمات بسیار کم شروع می کنید و عده ی زیادی دشمن روی سرتان می ریزد که نه لذت بخش است و نه جالب.

مکانیزم دیگری به نام Focus نیز در بازی وجود دارد که در شرایط مختلف به کمک جان می آیند. وقتی این حالت را به کار می گیرید، می توانید دشمنان را به عقب هل دهید، یا آن ها را به زمین کوبیده و سپس کارشان را تمام کنید. البته این مکانیزم برای چیزهای دیگری از جمله جاخالی دادن، غلت زدن یا سر خوردن بین دو سنگر نیز استفاده شوند.

روی هم رفته، اگر بازی هایی در سبک استراتژی نوبتی را دوست دارد و می خواهید یک بازی زیبا و هنری را تجربه کنید، John Wick Hex می تواند شما را برای مدتی سرگرم نگه دارد و با طراحی هنری بی نظیرش جذبتان کند. اما اگر John Wick می خواهید، اینجا دنبالش نگردید.