در حالی که شرکت مایکروسافت اساساً کاری را انجام خواهد داد که از مدت‌ها پیش به آن اقدام نموده است اما شرکت سونی به تازگی قصد افزودن این ویژگی به کنسول نسل نهمی خود را دارد. در حالی که تایید شد کنسول اکس‌باکس سری اکس قادر به اجرای تمام بازی‌های اکس‌باکس وان و بازی‌های منتخب اکس‌باکس ۳۶۰ و سایر عناوین اکس‌باکس خواهد بود اما در مقابل طبق اعلام شرکت سونی کنسول پلی‌استیشن ۵ تنها بخش اعظمی از بازی‌های شاخص پلی‌استیشن ۴ را پشتیبانی خواهد کرد. اگرچه بعد از مدتی تایید شد که فهرست این عناوین تا روز انتشار این کنسول همچنان افزایش خواهد یافت.

بسیاری از توسعه‌دهندگان و بازی‌بازان احساس می‌کنند که سونی می‌تواند برای بهبود عملکرد این بخش کار‌های بیشتری را انجام دهد. یکی از اشخاص موافق با این نظر مارک-آندره جوتراس (Marc-André Jutras) مدیر فنی شرکت کردل گیمز (Cradle Games) است. این شرکت در حال حاضر برروی توسعه‌ی عنوان Hellpoint کار می‌کند. جوتراس در مصاحبه‌ی اخیر خود عنوان داشت که سخت‌افزار قدرتمند پلی‌استیشن ۵ قادر خواهد بود تمام عناوین گذشته‌ی پلی‌استیشن را به راحتی اجرا کند و عدم توجه به این بخش از دید او به عنوان یک بازی‌باز بسیار ناامید‌کننده خواهد بود.

او در این باره اظهار داشت:


به عنوان یک بازی‌باز تشخیص اینکه چه مشکلی در این مورد وجود دارد، دشوار خواهد بود. اگر بتوانم شبیه‌سازی برای اجرای همه‌‌ی عناوین پلی‌استیشن پیدا کرده و برروی کنسول‌ قدرتمند پلی‌استیشن ۵ راه‌اندازی کنم، تمام این بازی‌ها را حتی با وجود مشکلاتی در اجرایشان تجربه خواهم کرد. ای کاش توسعه‌دهندگان شرکت سونی بتوانند راهی برای بهبود عملکرد “پشتیبانی از نسل قبل” این کنسول بیابند. برای من مهم خواهد بود که از تمامی بازی‌ها پشتیبانی کند حتی اگر به خوبی قادر به انجام آن نباشد.

با این حال به عنوان یک توسعه‌دهنده می‌توانم بفهمم که برخی از موارد حقوقی نیز وجود دارند که می‌توانند کمی مشکل‌ساز باشند به خصوص برای بازی‌های بسیار قدیمی. باید توجه داشت که برخی از شرکت‌های بازی‌سازی دیگر وجود ندارند و کسب مجوز انتشار بازی‌هایشان نیز کار آسانی نخواهد بود. همچنین نکته بعدی این است که کنسول‌های قدیمی دارای نوعی سخت‌افزار DRM بودند که با توجه به تفاوت آن با نسل‌های جدید برای کنسول دشوار خواهد بود که از دیسک‌های قدیمی نیز پشتیبانی کند. هرچند باید به هزینه‌ی تمام شده‌ی این کار و تاثیر آن بر قیمت نهایی کنسول پلی‌اسیتشن ۵ نیز توجه داشت.

صادقانه بگویم قابلیت “پشتیبانی از نسل قبل” یک ویژگی جدید نیست که فقط انتظار آن را داشته باشیم. انتظارمان این است که از تمامی بازی‌های گذشته پشتیبانی کند.


آقای جوتراس در مصاحبه‌ای دیگر نیز اعلام کرده بود که تفاوت دو کنسول پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس سری اکس در طولانی مدت تفاوت چندانی را رقم نخواهد زد. لازم به ذکر است که عنوان Hellpoint در فصل تابستان امسال برروی کنسول‌های پلی‌استیشن ۴، اکس‌باکس وان و نینتندو سوییچ و پلتفرم رایانه‌های شخصی عرضه خواهد شد.