شرکت نینتندو امسال قصد ندارد تا سخت‌افزار جدیدی را معرفی کند. این پیامی است که رئیس شرکت نینتندو یعنی شونتارو فوروکاوا (Shuntaro Furukawa) در آخرین نشست مالی این شرکت به صورت واضح و روشن اعلام کرده و این بدون شک خبر بسیار ناراحت‌کننده‌ای برای تمام کسانی است که امسال منتظر عرضه‌ی کنسول نینتندو سوییچ پرو و یا نوع دیگری از این کنسول بودند. در سال ۲۰۲۰ خبری از عرضه‌ی کنسول جدیدی از شرکت نینتندو نخواهد بود و ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا شرکت نینتندو تصمیم درستی گرفته یا مرتکب اشتباه بزرگی شده است؟

البته بگذارید قبل از این‌که ادامه دهیم به این موضوع اشاره کنم که امکان تغییر کردن نظر نینتندو و فوروکاوا وجود دارد و نمی‌توان به طور قطع گفت که امسال هیچ کنسول جدیدی از این شرکت منتشر نخواهد شد. همچنین لزومی ندارد که این شرکت نوع جدید کنسول نینتندو سوییچ و یا نسل جدید کنسول‌های خود را در این برهه‌ی زمانی اعلام کند؛‌ زیرا با این‌کار تنها به فروش خود ضربه خواهد زد. اما به هر حال ما در نظر می‌گیریم که امسال خبری از کنسول جدید این شرکت نخواهد بود. در این صورت چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

از دیدگاه نینتندو،‌ این مساله یک تصمیم بسیار سخت است. از یک طرف، کنسول فعلی نینتندو در حال بازار فعلی بسیار محبوب و موفق است. این کنسول موفق شده است تا در کمتر از سه سال،‌ رکورد فروش کنسول نسل هشتمی مایکروسافت یعنی اکس‌باکس وان را شکسته و توانسته است تا میزبان تعداد زیادی از بهترین‌ بازی‌های نسل باشد. البته سخت افزار این کنسول در مقایسه با پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان بسیار ضعیف‌تر است، اما این مساله نتوانسته تا جلوی منتشر شدن بازی‌های جدید را بر‌روی این کنسول بگیرد.

اما مشکل این است که دو شرکت سونی و مایکروسافت در انتهای سال ۲۰۲۰ کنسول‌های نسل نهمی خود یعنی پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس سری اکس را منتشر خواهند کرد و شاید این دلیل محکمی باشد که شرکت نینتندو باید در سیاست‌های خود تغییر اساسی ایجاد کند.

البته اگر بخواهیم دقیق‌تر به موضوع نگاه کنیم، زودتر‌ عرضه شدن کنسول‌های مایکروسافت و سونی، مشکل بسیار بزرگی را برای شرکت نینتندو بوجود نخواهد آورد. زیرا هر دو کنسول پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس سری اکس در زمان عرضه دارای قیمت‌های بالایی خواهند بود و همچنین بازی‌های زیادی در دسترس دارندگان این دو کنسول قرار نخواهد گرفت. پس کنسول نینتندو سوییچ حتی با وجود دو کنسول پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس سری اکس نیز می‌تواند پر‌فروش‌ترین کنسول سال شود.

البته مساله‌ای وجود دارد که می‌تواند معمای تصمیم نینتندو را حل کند: نینتندو سوییچ، کنسولی است که اکوسیستم کنسول‌های پلی‌استیشن و اکس‌باکس را کامل می‌کند و جزو مهمی از این اکوسیستم است. بنابراین به‌صورت نا‌خودآگاه بر‌روی فروش کنسول‌های دیگر تاثیر خواهد گذاشت و از آن‌ها نیز تاثیر خواهد گرفت. اما این تاثیر به‌صورت فوری نخواهد بود. به عنوان مثال، عرضه شدن کنسول نینتندو سوییچ در سال ۲۰۱۷، تاثیر بدی بر‌روی فروش کنسول پلی‌استیشن ۴ نگذاشت و حتی این کنسول در بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ توانست رکورد جدیدی را در زمینه‌ی فروش از خود به‌جای بگذارد. پس نتیجه‌ می‌گیریم که هر کنسول در زمینه‌ی خودش می‌تواند بسیار موفق باشد و همان‌قدر که کنسول سوییچ از پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان تاثیر منفی نگرفت، در مورد پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس سری اکس نیز به همان صورت خواهد بود. همچنین انتظار می‌رود که شرکت نینتندو با وارد شدن به چهارمین سال عرضه‌ی کنسول سوییچ، قیمت این کنسول را تا حد زیادی پایین بیاورد و هین مساله نیز می‌تواند تاثیر مثبتی را بر‌روی فروش این کنسول داشته باشد.

اما در هر صورت، نینتندو باید هوشیار باشد و بداند که یا امسال و یا سال دیگر، این کنسول تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. این تاثیر می‌تواند از طرف کنسول جدید این کنسول یعنی سوییچ پرو (Switch Pro) باشد. عرضه شدن یک نسخه‌ی قدرتمند‌تر از کنسول سوییچ می‌تواند تعداد بیشتری از بازی‌هایی که انحصاری نیستند را به سمت این کنسول بکشاند و همچنین شرکت نینتندو می‌تواند تغییرات ظاهری زیادی را همانند کنسول‌های اکس‌باکس وان اکس و پلی‌استیشن پرو بر‌روی این کنسول پیاده‌سازی نماید. البته نینتندو با این جریان غریبه نیست و در گذشته ظاهر کنسول‌های Gameboy Color, Nintendo DSi, و New Nintendo 3DS را دست‌خوش تغییرات زیادی کرده است.

پس با توجه به این موضوعات، نینتندو تصمیم درستی را برای عرضه نکردن مدل جدید کنسول سوییچ در سال جاری، اتخاذ کرده است. سوییچ در حال حاضر فروش بسیار خوبی دارد و به‌نظر می‌رسد که عرضه شدن کنسول‌های جدید دو شرکت سونی و مایکروسافت نیز تاثیر بسیار دیر‌تری خواهند داشت. پس چرا باید به این زودی شرکت نینتندو تصمیم به عرضه‌ی یک کنسول جدید بگیرد؟

شاید ساده‌ترین جواب این سوال این باشد که با عرضه شدن نوع قدرتمند‌تر این کنسول، نینتندو به زنده ماندن کنسول سوییچ در زمان عرضه‌ی دو کنسول پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس سری اکس کمک کرده است. البته راه دیگری نیز وجود دارد که نینتندو سوییچ در این رقابت دوام بیاورد و آن چیزی نیست جز عرضه کردن عناوین با کیفیت و با ارزش؛ زیرا همانطور که در قبل نیز ذکر کردیم، کنسول پلی‌استیشن ۴ در سال ۲۰۱۷ تحت تاثیر عرضه‌ی کنسول نینتندو سوییچ قرار نگرفت و این بدلیل عرضه‌ی بازی‌های با کیفیتی نظیر Horizon: Zero Dawn و Persona 5 بود.

حدس ما این است که به احتمال خیلی زیاد، نینتندو نیز به جای عرضه‌ی سخت‌افزار جدید یا نینتندو پرو، تمرکز خود را بر‌روی عرضه‌ی عناوین با کیفیتی نظیر Breath of the Wild, Super Mario Odyssey, یا Super Smash Bros. Ultimate بگذارد و عناوینی را عرضه‌‌ کند که بتوانند از نظر فروش با این بازی‌ها رقابت داشته باشند. البته در حال حاضر نمی‌توانیم حدس بزنیم که این شرکت چه بازی‌هایی را توسعه خواهد داد. اما در نهایت باید بگویم که این شرکت برای ماندن در رقابت نیاز به عرضه‌ی سخت‌افزار جدیدی ندارد و این را از زبان کسی می‌شنوید که صبرش برای عرضه‌ی کنسول نینتندو سوییچ پرو لبریز شده است.

منبع:گیمفا