با وجود استقبال گسترده بازیبازان و پرسود بودن عناوین آنلاین، همچنان چالشی بزرگ پیش روی سازندگان قرار دارد. چگونه عناوین آنلاین از تکراری شدن و یکنواختی دور بمانند؟ به طور کلی یکنواخت شدن بازیهای ویدئویی اجتناب ناپذیر به نظر می رسد و به همین دلیل سازندگان با تلاش فراوان سعی بر زنده نگه داشتن بازیهای آنلاین خود دارند. معمولا پشتیبانی مداوم، عرضه به روز رسانی های رایگان، اضافه کردن آیتم ها، سلاح ها و ویژگی های جدید با گذشت زمان، و در نهایت عرضه Expansion Pack های بزرگ راه حل های سازندگان برای جذاب نگه داشتن بازی هستند. مورد آخر یعنی عرضه بسته های الخاقی و Expansion Pack های مختلف، نه تنها محتویات قابل توجهی به بازی اضافه می کند و روح تازه ای در آن می دمد، بلکه بسیار سودآور نیز می باشد. در مقاله پیش رو، به سراغ نقد و بررسی یکی از این بسته های الحاقی عناوین بزرگ آنلاین رفته ایم. یعنی Warlords of New York از عنوان پرطرفدار Division 2. با من و گیمفا همراه باشید تا عملکرد این بسته الحاقی را ارزیابی کنیم.

نیویورک دیگر مثل سابق نیست….

معمولا در Expansion Pack های عناوین آنلاین، مانند‌Take King بازی Destiny, سازندگان به کل فضا و لوکیشن بازی را تغییر می دهند و با استفاده از حربه های داستاتی، اتفاقات را در مکانی جدید روایت می سازند. Warlords of New York نیز از این قاعده پیروی می کند و این بسته الحاقی بازیبازان را به نیویورک می برد. جایی که محل انجام نسخه اول بازی نیز به شمار می آید. اما این بار بر خلاف نسخه اول، شاهد مناطقی پوشیده از برف و یخ نیستیم و محیط و ساختمان های آنجا، رنگ و بویی تاژه به خود گرفته اند. البته این بدان معنا نیست که همه چیز به حالت سابق بازگشته است، خیر چرا که همچنان تمامی مکان ها بوی مرگ می دهد و اتمسفر آخرالزمانی بازی همچنان مشهود است. اما با این وجود با محیط های سرسبز تر و چشم نواز تر طرف هستیم.
برویم سراغ داستان و اتفاقات بازی. داستان بازی حول محور شخصیتی به نام Aaron Keener جریان دارد. مأمور سابق و یاغی که چند حمله بیولوژیکی را در مناطق مختلف نیویورک کلید زده و به دنبال انجام حملات خطرناک تر و عظیم تر است. درست در همین شرایط بازیبازان به نیویورک (یا بهتر است بگویم منهتن) اعزام می شوند تا با Keener مقابله کنند و او‌ را متوقف ساختند. از آنجایی که بدیهی است که رسیدن و رو به رو شدن با Keener از همان ابتدا غیر ممکن است، بازیبازان ابتدا باید چهار Warlord زیر دست او را پیدا کرده و از پای درآورند تا نهایتا با خود Keener مقابله کنند. هر کدام از این Warlord ها مراحل و مأموریت های مخصوص خود را دارا هستند که بازیبازان باید با انجام و تکمیل آنها، در نهایت به خود Warlord رسیده و او را شکست دهند. نکته قابل توجه این است که شاهد Fog of war هستیم و بنابراین نقشه بازی مشخص و آشکار نیست و بازیبازان می بایست با گشت و گذار در نقشه بازی، پیدا کردن سرنخ های مختلف و فعالیت های همیشگی Division, راز و رمز های منهتن را کشف کنند و خود را یک قدم به محل Keener نزدیک تر سازند.

داستان بازی، به خودی خود کاملا کلیشه ای است و بیشتر بهانه ای بوده است برای کشاندن بازیبازان به نیویورک. در واقع با انجام مراحل و پیشروی در داستان و نزدیک شدن به Keener, در می یابید که داستان بازی اصلا و ابدا نکته خاصی در برندارد و متاسفانه شاهد Plot Twist یا پیچش داستانی خاصی نیز نیستیم. البته بدیهی است که هیچگاه مخاطبان از عناوین Division انتظار داستان، روایت یا شخصیت پردازی فوق العاده ای را نداشته اند، اما با این وجود اگر شاهد داستانی عمیق تر با سوپرایز های کلی داستانی بودیم، بلاشک انجام مراحل و پیشروی در خط داستانی به مراتب لذت بخش تر می گشت. در کل باید گفت نمی توان بخش داستانی بازی را از حیث روایت، پرداخت شخصیت ها و پیشبرد وقایع را در سطح بسیار خوبی قلمداد کرد و می توانستیم شاهد داستانی عمیق تر و جذاب نر نیز باشیم. چرا که بازی از پتانسیل بالقوه بالایی از بعد داستانی برخوردار بود.

از بعد گیم پلی، بازی همچنان هسته اصلی خود را حفظ کرده است. بعد از روبه روشدن با گروه دشمنان، به سرعت کاور گرفته و با سلاح ها و قابلیت های خود(بمب های چسبنده، پهباد و موارد دیگر) به مبارزه با دشمنان بپردازید. بلاشک گان پلی بازی در زمره یکی از برترین عناوین TPS قرار دارد. در Warlords of New York شاهد اضافه شدن تعدادی مهارت جدید هستیم که با کشتن Warlords ها برای بازیباز آزاد می شوند و از طرف دیگر Skill Power با Skill Tier جایگزین شده است. همچنین توضیحات مربوط به سلاح ها و آیتم ها و آپگرید ها کمی ساده تر و قابل فهم تر شده اند تا مخاطبان عمیق تر با ویژگی های آیتم ها ارتباط برقرار سازند. در واقع تغییرات و ویژگی های اضافه شده به گیم پلی، بیشتر جنبه تکمیلی دارند چرا که خود بازی اصلی Division 2, از حیث گان پلی، تیراندازی ها، تنوع سلاح، قابلیت های مختلف، سیستم ارتقاء و موارد دیگر در سطح بسیار مطلوبی قرار داشت و بدیهی است نمی توان انتظار تغییرات انقلابی در گیم پلی بازی بود. اما در کل به لطف Loot هایی که از طریق Warlord ها بدست آورده می شوند و Skill های جدید موجود، گیم پلی بازی کمی متحول شده و عمق بیشتری به خود می بیند. با این وجود بازهم تکرار می کنم انتظار و توقع تغییرات اساسی را نداشته باشید چرا که ناامید خواهید شد.

یکی از نقاط قوت این بسته الحاقی، مراحل و مأموریت های نسبتا جذاب آن است و به لطف وسعت بالای نقشه بازی، سازندگان به خوبی از این بزرگی استفاده کرده اند و تنوع ظاهری مراحل را افزایش داده اند. هر چند که در کل Objective ها و اهداف کلی مراحل کاملآ یکسان و مشابه است و نمونه آن را در دو نسخه قبل Division نیز دیده بودیم. با این وجود به لطف طراحی زیبا و سطح بالای ساختمان ها، خیابان ها و مکان های مختلف منهتن، ماموریت های بازی از حیث بصری و سرگرم کننده بودن بسیار خوب عمل کرده اند.

مشکلات فنی، باز هم گریبان گیر عناوین یوبیسافت

معمولا اکثر عناوین یوبیسافت، در اوایل عرضه رسمی از مشکلات فنی و گرافیکی مختلفی رنج می بزند. از افت فریم و مشکلات گرافیکی گرفته، تا نقص های فنی و موارد مشابه. متاسفانه Warlords of York نیز کاملا شرایطی مشابه دارد. در طول تجربه چندساعته، قطع شدن صدا هنگام تیزاندازی، کار نکردن مواد منفجره، دیر لود شدن تکسچر ها به مدت طولانی(تا ۳۰ ثانیه در برخی موارد!) از جمله موارد مشکلات فنی این بسته الحاقی هستند. البته بدیهی است با گذشته زمان شلهد به روز رسانی های مختلفی جهت به حداقل رساندن این مشکلات خواهیم بود، اما مسأله این جاست هم اکنون این دسته مشکلات کمی تجربه بازیبازان را مختل می سازد و تجربه آنها را تلخ می سازد. در واقع این مشکلات فنی را باید بزرگترین نقطه ضعف Warlords of New York در هنگام عرضه دانست.

رای آن دسته افرادی که از تجربه عنوان اصلی Division 2 لذت برده اند، بسته الحاقی Warlord of New York نیز تجربه ای فوق العاده سرگرم کننده و جذاب خواهد بود که ساعت ها می تواند آنها را سرگرم سازد. اما در کل انتظار تغییرات گسترده و انقلابی را نداشته باشید چرا که هسته کلی بازی دست نخورده باقی مانده است. بنابراین اگر از کیفیت بازی اصلی رضایت نداشته اید، این بسته الحاقی تفاوت خاصی در نظر شما ایجاد نمی سازد. با این وجود به لطف مراحل جذاب، اتمسفر فوق العاده و گان پلی عالی، Warlords of New York تجربه ای فوق العاده سرگرم کننده به شمار می آورد.