«بدترین ساخته کونامی»، «بدترین بازی تاریخ استیم»، «تمسخر و عصبانیت شدید طرفداران سری PES»، «عذرخواهی کونامی به دلیل عملکرد ضعیف eFootball 2022» و صد‌ها تیتر و خبر مختلفی که این چند وقته از eFootball شنیده‌ایم و این بازی چند روزی است در فضای مجازی و در بین گیمر‌ها به یک بمب جنجالی تبدیل شده و سر و صدای بزرگی را به وجود آورده است. تمامی این مسائل باعث شده‌اند که با عرضه نسخه اولیه eFootball که می‌توان آن را نسخه دمو نیز دانست، به سراغ این بازی ناامیدکننده برویم و یک بررسی از آن داشته باشیم تا ببینیم چگونه یکی از محبوب‌ترین عناوین کمپانی کونامی به این وضع ناراحت‌کننده دچار شده است.

از همان روز‌هایی که زمزمه‌های عرضه رایگان eFootball 2022 به گوش می‌رسید، بسیاری از طرفداران این سری که حتی از تغییر نام بازی محبوب خودشان هم ناراضی بودند، پیش‌بینی می‌کردند که eFootball 2022 قرار است به یک شکست برای کونامی تبدیل شود، اما مطمئنا بدبین‌ترین طرفدار سری PES هم فکرش را نمی‌کرد تا eFootball 2022 به بدترین بازی تاریخ استیم تبدیل شود و تا این حد بین گیمر‌ها و جوامع مختلف مورد تمسخر قرار بگیرد. اما همان‌قدر که رایگان شدن eFootball 2022 طرفداران را به شک انداخته بود، از سوی دیگر استفاده کونامی از موتور Unreal Engine امید را در دل طرفداران این سری زنده نگه داشته بود، با توجه به وعده‌های متعدد کونامی، قرار بود که این موتور بازی‌سازی به سازندگان کمک کند تا گرافیکی کاملا نسل نهمی را به نمایش بگذارند و از انیمیشن‌های واقع‌گرایانه استفاده کنند، اما آیا واقعا چنین چیزی رخ داد؟ آيا طبق ادعای کونامی eFootball 2022 به واقعی‌ترین شبیه‌ساز فوتبالی تبدیل شده است؟ اگر به دنبال جواب دقیق این سوالات هستید، حتما در ادامه با ما همراه باشید.

ایده‌ای خوب با اجرایی بد

اولین نکته‌ای که در هنگام تجربه بازی eFootball 2022 به آن پی می‌برید، کند‌تر شدن روند کلی بازی است، کند کردن گیم‌پلی به تنهایی نمی‌تواند به بازی لطمه‌ای وارد کند، اما بیایید این‌گونه بررسی کنیم که eFootball 2022 چگونه نسبت به نسخه‌های قبل خود کند‌تر شده و چرا این موضوع آسیب بزرگی به تجربه گیمر وارد می‌کند. اول از همه باید اشاره کنیم که کونامی هیچوقت نتوانسته مخاطبین خودش را به درستی درک کند و خواسته آن‌ها را دریابد، اگر خودتان PES‌باز هستید یا حتی رفیق PES‌باز دارید، حتما می‌دانید که سرعت بالای این عنوان یکی از مهم‌ترین مسائلی است که طرفدارانش دوست دارند در PES تجربه کنند، چه بسا اکثر این افراد سرعت بازی را در حالت +2 قرار می‌دهند،‌ پس کونامی باید به این نکته توجه بیشتری می‌داشت و گیم‌پلی بازی را به گونه‌ای پیاده می‌کرد که حداقل گیمر دستش در انتخاب میزان سرعت گیم‌پلی بازی بیشتر باز باشد. به هرحال اگر کند‌تر شدن بازی به درستی و هوشمندانه صورت بگیرد، به هیچ وجه لطمه‌ای به تجربه گیمر وارد نمی‌شود، اما eFootball 2022 در این زمینه هم موفق عمل نمی‌کند. سازندگان این عنوان برای آهسته‌تر کردن روند بازی، سنگینی توپ را بیش از اندازه بالا بردند، به گونه‌ای که شما حس می‌کنید به جای توپ فوتبال، در حال لگد زدن به چرخ کامیون هستید و حتی با پر کردن نوار نیرو، باز هم توپ با سرعتی که شما در ذهن دارید به سمت هم‌تیمی خودتان فرستاده نمی‌شود. حتی شوت‌ها نیز ضرب لازم را ندارند و بهترین شوت‌زن‌ها مانند لواندوفسکی هم شوت‌های چندان قدرتمندی به سمت دروازه‌ها روانه نمی‌کنند.

eFootball 2022

دریبل زدن هم به میزان قابل‌توجهی در eFootball 2022 سخت‌تر و آهسته‌تر از نسخه‌های پیشین صورت می‌گیرد و به جرئت می‌توان گفت که نود درصد مواقعی که اقدام به دریبل زدن می‌کنید، در نهایت موفق نخواهید بود و دریبل زدن به یک عذاب در بازی تبدیل شده است که دیگر همانند نسخه‌های قبل سرگرم‌کننده نیست. به هرحال این موضوع می‌تواند بازی را کمی به واقعیت نزدیک کند، زیرا در فوتبال واقعی هم دریبل‌زدن دربرابر مدافعان مدرن کار آسانی نیست، اما آیا یک دریبل ساده و عبور از سد مدافعان از طریق سرعت بالای بازیکنان هم در فوتبال واقعی وجود ندارد؟ بله درست متوجه شده‌اید، در این بازی کند‌ترین مدافعان هم به راحتی به سریع‌ترین مهاجمان می‌رسند و این موضوع نشان می‌دهد سازندگان می‌خواستند به هر نحوی سرعت را تا جای ممکن در این بازی کمرنگ کنند. البته این موضوع باعث نمی‌شود eFootball 2022 را در بخش دفاع مستحکم بدانیم، زیرا مدافعان گاهی اوقات رفتار‌هایی از خود نشان می‌دهند که به کلی از بازی ناامید می‌شوید. در ادامه بیشتر به بخش دفاعی خواهیم پرداخت.

دیگر موردی که روند بازی را به شکل نامطلوبی کند کرده است، تاخیر بازیکن‌ها برای انجام کارها است، برای مثال اگر می‌خواهید به سریع‌ترین شکل ممکن پاس بدهید، بازیکن حداقل یک ثانیه با تاخیر این کار را انجام می‌دهد، این موضوع به پاس دادن خلاصه نمی‌شود، حتی حرکات بازیکن‌ها در جهت‌های مختلف با یک مکث و تاخیر صورت می‌پذیرد و شما کنترل کامل و مناسبی بر روی بازیکن خود نخواهید داشت.

eFootball 2022

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بازی eFootball 2022، جایگیری عجیب و غریب بازیکن‌ها است، شما در یک بازی فوتبالی نمی‌توانید به صورت همزمان ده بازیکن و یک دروازه‌بان را کنترل کنید، پس باید جایگیری و رفتار‌های بازیکن‌ها و دروازه‌بان را به عهده هوش مصنوعی بگذارید، حرکت صحیح و هوشمندانه یاران شما می‌تواند بهتان کمک کند تا یک تجربه بسیار بهتری از بازی داشته باشید و خیلی راحت‌تر به گل برسید، اما فرض کنید یارانتان رفتار منطقی‌ای نداشته باشند و باعث شوند خیلی اوقات از دستشان حرص بخورید، قطعا این بازی سرگرم‌کننده نیست! در خط دفاعی بازیکنان جایگیری مناسبی ندارند و خیلی اوقات به حریف فضا‌های خالی را تقدیم می‌کنند که حتی آماتو‌رترین مدافعان جهان هم چنین رفتاری از خود نشان نمی‌دهند. در خط میانی شما به ندرت مشاهده می‌کنید که هافبک‌ها به فضاهای خالی بیایند و درخواست توپ کنند، یا با حرکت بدون توپشان مدافعان حریف را به یک سمت بکشند تا برای دیگر بازیکنان فضا ایجاد کنند، در خط حمله هم مهاجمان به اصطلاح تنبل شده‌اند و حتی بازیکنان سرعتی هم مانند مهاجمان هدف و کلاسیک کند و کم‌تحرک ظاهر می‌شوند، تمامی این مسائلی که به آن‌ها اشاره کردیم، تنها گوشه‌ای از مشکلات هوش مصنوعی بازیکنان هستند که در نسخه‌های قبلی این سری وجود نداشت.

eFootball 2022

یکی از بیشترین صحنه‌هایی که در فوتبال می‌بینید، درگیری‌های فیزیکی و تنه به تنه‌زدن بازیکنان است که هنوز هم در هیچ بازی فوتبالی‌ای به بهترین شکل به نمایش در نیامده و درکل بازی‌های فوتبالی در این بخش چندان عملکرد مناسبی نداشته و هم‌چنان هم ندارند. بعد از اینکه کونامی اعلام کرد در اثر جدیدش قرار است از موتور بازی‌سازی Unreal Engine استفاده کند، این وعده به طرفداران داده شد که درگیری‌های فیزیکی در این نسخه قرار است به واقعیت نزدیک شود، اما نتیجه نهایی کاملا برعکس وعده‌های کونامی بود و نه‌تنها درگیری‌ها به واقعیت نزدیک نشدند، بلکه کاملا از واقعیت فاصله گرفتند. حتی می‌توان گفت eFootball 2022 در این زمینه از بازی‌های چندین سال قبل سری PES هم ضعیف‌تر عمل کرده است. ضعیف‌ترین بازیکن‌ها در زمینه قدرت بدنی، در بعضی صحنه‌ها به گونه‌ای رفتار می‌کنند که به یاد پاپ استام و مالدینی خواهید افتاد، کافی است کومان یک دست بر روی رونالدو بگذارد تا او را چندین متر پرتاپ کند. درکل رفتار بازیکن‌ها در درگیری‌ها چندان با منطق جور درنمی‌آید، بار‌ها شاهد هستید با اینکه بازیکنی در اطراف یار صاحب توپ نیست، اما او گارد کاورگیری به خود می‌گیرد و گویا دارد یار نامرئی حریف را از پیش‌رو بر‌می‌دارد. گاهی اوقات هم دفاع حریف با اینکه چند متر از بازیکن شما عقب‌تر است، با یک حرکت عجیب کنار بازیکن شما قرار می‌گیرد، گویا به آن نقطه ریسپاون شده است، به هر حال درگیری‌های فیزیکی بازی پر از باگ و مشکلات مختلفی بوده که بزرگ‌ترین ضربه را به عنوان eFootball 2022 وارد کرده است.

مدافعینی قوی‌تر از دیوار چین، اما نادان

دفاع کردن در eFootball 2022 دچار تحول عظیمی شده است، شما دیگر نمی‌توانید صرفا با نگه داشتن یک دکمه دفاع کنید، چنین ویژگی‌ای در بازی به صورت کامل حذف گشته و باید تمام کار‌های دفاعی را خودتان بکنید، به درستی مدافعان را کنترل کنید و به موقع توپ را از حریف بگیرید. خوشبختانه دیگر برای تکل‌های کوتاه یا پا انداختن دفاع نباید دوبار دکمه ضربدر را بزنید، بلکه همانند عنوان فیفا با یکبار استفاده از دکمه مربع اینکار را انجام می‌دهید. همان‌طور که اول مقاله اشاره کردیم، بازیکنان سریع هم به سختی می‌توانند از سد کند‌ترین مدافعان عبور کنند. اما همانقدر که مدافعان در این شرایط عملکرد فراتر از تصوری از خود نشان می‌دهند، در سوی دیگر جایگیری آن‌ها به قدری افتضاح است که مهاجمان حریف همیشه فضاهای خالی زیادی در خط دفاعی می‌توانند پیدا کنند. یکی از معدود مواردی که در eFootball 2022 می‌بینید و ازشان راضی هستید، وجود تکل‌هایی است که هم‌چنان استفاده از آن‌ها لذت‌بخش است و قطعا به دردتان خواهد خورد.

eFootball 2022

ضربات ایستگاهی تغییر بزرگی نسبت به نسخه قبلی این بازی نداشته و قالب کلی آن مشابه عناوین گذشته PES می‌باشد و نمی‌توان ایراد خاصی به آن وارد کرد، اگر ضربات دقیقی بزنید و دروازه‌بان حریف هم جایگری مناسبی نداشته باشد، حتما ضربات ایستگاهی شما به گل تبدیل خواهد شد. البته به این نکته دقت‌ کنید که گل زدن از روی ضربات ایستگاهی در eFootball 2022 اندکی سخت‌تر شده که نکته مثبتی برای این بازی محسوب می‌شود، اگر به یاد داشته باشید، در PES 2021 حتی در حالت سختی Super Star، تمامی ضربات ایستگاهی پشت 18 قدم به گل تبدیل می‌شدند که این موضوع اندکی از واقعیت به دور بود. ضربات کرنر نیز به لطف ساده‌تر شدن گل زدن از روی ضربه سر، دیگر از آن حالت بی‌خاصیتی خودش درآمده و می‌توانید بر روی گل زدن از روی ضربات کرنر‌ نیز حساب باز کنید، البته اگر سانتر خوب و باکیفیتی داشته باشید. در بین انبوهی از نکات منفی و پسرفت‌ها، می‌توان گفت تنها پیشرفت قابل لمس این بازی، راحت‌تر شدن گل زدن از روی ضربه سر می‌باشد، ضربات سر در PES 2021 عملا هیچ کمکی به شما نمی‌کرد و خیلی سخ

ت می‌توانستید از این طریق به گل برسید، اما در eFootball 2022 این مشکل برطرف شده و ضربات سر می‌توانند خیلی بیشتر از قبل به شما کمک کنند.

داور دقت کن!

عملکرد دروازه‌بان‌ها با اینکه در بعضی مواقع از منطق دور می‌شود، اما در کل مناسب است و اگر باگ‌ها را در نظر نگیریم، دروازه‌بان‌ها در مهار ضربات عملکرد بسیار مناسبی دارند و به سادگی‌ها نمی‌توان آن‌ها را تسلیم خود کرد، اما اگر بخواهیم باگ‌هایی که در عملکرد دروازه‌بان‌ها وجود دارد را در نظر بگیریم، باری دیگر باید eFootball 2022 را سرزنش کرده و آن‌ را ناامید‌کننده تلقی کنیم. دروازه‌بان‌ها در بعضی مواقع به کلی عقل خودشان را از دست می‌دهند و بارها شاهد گل به خودی‌های عجیب و غریب خواهید بود. حال اجازه دهید از دوازه‌بان‌ها عبور کنیم و به بخش جذاب داوری برسیم، داور eFootball 2022 یکی از بدترین داور‌های تاریخ سری PES می‌باشد، به‌گونه‌ای که اکثر خطاهای واضح گرفته نمی‌شود، بسیاری از مواقع هم بیخود و بی‌جهت خطا به نفع حریف یا خودتان گرفته شده و شما آخر هم متوجه نمی‌شوید داور بالاخره برای چه چیزی صوت زده بود. در یکی از بازی‌ها در بخش Local، در حال پاسکاری در بین مدافعان بودم و هیچ کدام از بازیکنان حریف در زمین تیم من نبودند، به یکباره داور صوت زد و آفساید به نفع تیم من گرفته شد، این موضوع و مشکلات اصلا قابل قبول نیست و حتی در بازی‌های بیست سال قبل هم چنین مواردی نمی‌دیدیم!

eFootball 2022

اگر بخواهیم به باگ‌ها و مشکلات فنی بازی eFootball 2022 اشاره کنیم، مطمئنا می‌توانیم یک مقاله بلند جداگانه برای این مورد درنظر بگیریم. پرت شدن بازیکن‌ها، وقفه‌های بلند مدت برای پرتاپ اوت‌ها و کرنر‌ها، پهن شدن داور‌ بر روی زمین، به دست گرفتن توپ توسط بازیکن برای ضربات کرنر‌ها به شکل دروازه‌بان‌ها که عجیب‌ترین موردی بود که در بازی شاهدش بودم و هزاران باگ و مشکل دیگر که واقعا نمی‌خواهم به آن‌ها اشاره کنم، زیرا همه ما با آن‌ها آشنا هستیم و اگر می‌خواهید چنین مواردی را ببینید، ‌فقط کافی است به یوتیوب بروید و eFootball 2022 را سرچ کنید تا لیستی بلند بالا از باگ‌های بازی برایتان ظاهر شود.

منبع:گیمفا